Operacja przepukliny pachwinowej a zajęcia z pływania i piłka nożna

Witam Bardzo proszę o odpowiedź. Moje dziecko zostało skierowane na zabieg przepuklinę pachwinową. Termin zabiegu grudzień 2013. Czy do momentu zabiegu dziecko może chodzić na zajęcia z pływania i piłkę nożną, czy może ćwiczyć na w-efie. Bardzo proszę o odpowiedz, ponieważ mój lekarz niestety nie udzielił mi odpowiedzi, jest to dla mnie ważne, ponieważ nie chciałabym narażać życia synka. Pozdrawiam Iwona
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Do czasu zabiegu Pani syn powinien ograniczyć aktywność fizyczną, unikać dźwigania i innych przeciążeń.
Tylko na podstawie badania klinicznego można ocenić rozmiar i zawartość worka przepuklinowego - a na tej podstawie oszacować ewentualną możliwość powikłań przed operacją.
W grę wchodzić może zarówno możliwość powiększenia się przepukliny, jak i możliwość uwięźnięcia pętli jelitowej.

Myślę, że mimo przepukliny (która zapewne jest niewielka) nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów, uczestniczenia w zajęciach WF-u. Proszę tylko uważać na sporty, które powodują zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej (np. podnoszenie ciężarów) i trzeba unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do urazu jamy brzusznej. Tak na prawdę decyzję co do wysiłku fizycznego przed zabiegiem powinien podjąć chirurg dziecięcy.