Otyłość a zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego

Dobry wieczór! Mam pytanie w sprawie mojej mamy. Zakwalifikowała się do wymiany stawu biodrowego - endoproteza. Już prawie była na stole operacyjnym i tuż przed operacją miała dodatkową konsultację z lekarzem. Moja mama ma 52 lata i staw kompletnie zniszczony. Cały problem w tym, że na ostatniej konsultacji lekarz powiedzial jej, że powinna schudnąć, bo jeżeli nie schudnie to wymiana stawu na endoprotezę może się dla niej źle skończyć. Przejdę teraz do faktu - a więc mama ma 52 lata i waży 130 kg przy wzroście 180 cm. Mama zaczęła dietę, żeby schudnąć i jak najszybciej udać się na operację - lecz pomimo diety nie chudnie. Jest unieruchomiona z chorą nogą - ciągle siedzi, ma mało ruchu, więc szanse na chudnięcie zmniejszają sie. Najgorsze jest to, że drugie biodro też zaczyna ją boleć i jak lekarz powiedział, też będzie wkrótce do wymiany. Proszę mi doradzić, co mama ma zrobić. Poddać się tej operacji już teraz, pomimo tej wysokiej wagi? Może jak będzie po operacji uważała to nic się jej nie stanie i ta proteza się nie złamie - jak ostatnio ją nastraszyła sąsiadka. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Ewelina

Radzę, aby najpierw matka schudła zanim podda się zabiegowi endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Przy tak dużej otyłości rzeczywiście uszkodzenie sztucznego stawu biodrowego jest wysoce prawdopodobne. Na początku radziłby mamę skonsultować z diabetologiem, który wprowadzi odpowiednią dietę i pouczy co do trybu życia, aby matka mogła zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli dieta i zmiana trybu życia nie pomogą do rozważenia nawet leczenie chirurgiczne otyłości (bariatryczne - np. opaska, resekcja częściowa żołądka). Po przeliczeniu BMI, które jest równe 40,1, czyli ponad 40 Pani mama ma wskazania do leczenia operacyjnego. Myślę, że najpierw trzeba się odchudzić (ze względu też i na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu), a potem dopiero poddać operacji.