Pęknięcie kości śródstopia lewego u 27-latki

Witam, 3 dni temu wstawałam z krzesła, i wykręciłam stopę w ten sposób, że stanęłam na jej zewnętrznej stronie. Pojechałam na pogotowie, gdzie zrobiono mi rtg, z którego stwierdzono, że mam pękniętą V kość śródstopia lewego. Założono mi łuskę gipsową, a za 7 dni mam mieć kolejne rtg sprawdzające czy kość nie została złamana. 1) Czy rzeczywiście po tygodniu okazać się może że jest ona złamana? 2) Jak wygląda leczenie w przypadku pęknięcia a złamania ? 3) Ile trwa leczenie ? Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Odpowiadając na Pani pytania: 1. Może okazać się, że kość jest złamana. 2. Leczenie zasadniczo może mieć formę zachowawczą (pęknięcie i złamania stabilne, bez przemieszczeń) lub zabiegową (tylko złamanie). 3. Leczenie może trwać nawet do kilku tygodni.

Witam jeśli doszło do złamania w trakcie tego tygodnia w procesie uaktywniania sie komórek kościogubnych i kościotwórczych lepiej widać linię złamania. Jeśli mamy do czynienia tylko z pęknięciem być może wystarczy stabilizacą bez opatrunku gipsowego