Po jakim czasie od usunięcia piersi może nastąpić ich rekonstrukcja?

po jakim czasie od usuniecia piersi moze nastaoic rekinstrukcja obu piersi?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najlepszym rozwiązaniem jest operacja po wygojeniu się rany po poprzednim zabiegu.

Szanowna Pani,
rekonstrukcję piersi można wykonać jednoczasowo z operacją piersi, albo w czasie odległym po niej. Decyzję o czasie podejmie chirurg, a zależy ona także od metody rekonstrukcji oraz etapu leczenia przyczyny operacji piersi. Podstawową sprawą jest wygojenie rany po mastektomii.
Pozdrawiam
dr Anielski

Z punktu widzenia onkologicznego rekonstrukcję piersi po amputacji można rozważać ok. 12 m-cy po zakończeniu leczenia. Wiele zależy od właściwości tkanek blizny i w jej sąsiedztwie. Przebyta radioterapia utrudnia proces odtwarzania piersi i wydłuża okres, po którym można przeprowadzić zabieg..

Witam. Rekonstrukcja będzie uzależniona od przyczyny mastektomii i jej - zakładam onkologicznego wyleczenia. Po tym fakcie chirurg plastyczny zdecyduje o sposobie postępowania - czy będzie potrzebował wszyć espandery itp.

Nie ma ścisłych przedziałów czasowych zwykle proponowane jest to po zakończeniu leczenia uzupełniającego najczęściej w 6 m-cy po pierwotnej operacji

Najwcześniej po pół roku, po zakończeniu leczenia onkologicznego i rekonwalescencji
dr Janusz Jaworowski
specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej