Poziom hormonów tarczycy w 21-tygodniu ciąży

Witam, poproszę o poradę i interpretacje wyników. Jestem w 21 tc i wcześniej nie miałam robionych wyników tarczycy, zrobiłam je dopiero dzisiaj i uzyskałam wyniki TSH 2,4656 µIU/ml, FT4 0,88ng/dl oraz FT3 2,77 pg/ml, Czy wyniki są prawidłowe i nie zagrażają dziecku? Gdyż wizytę u lekarza mam dopiero za 10 dni. Bardzo proszę o odpowiedz.

Dzień dobry,

Niestety nie podała Pani norm dla danego laboratorium w którym robiła Pani badania, a niekiedy nieco się różnią w zależności od użytej przez laboratorium metody oznaczania. Jeśli chodzi o TSH, to według zaleceń niezależnie od trymestru ciąży stężenie TSH powinno wynosić poniżej 2,5 (optymalnie 1-1,5). Ma Pani również dość niskie stężenia hormonów obwodowych, a więc warto już teraz zastosować u Pani małą dawkę lewotyroksyny, co będzie korzystne dla Pani Dziecka. Proszę również pamiętać o odpowiedniej suplementacji jodu w ciąży (warto przyjmować dodatkowo 150ug jodu na dobę)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz