Torbiel na kości ogonowej a możliwość operacji podczas infekcji

Witam. Posiadam torbiel na kości ogonowej. Przebywam za granicą gdzie nie chcą operować póki jest infekcja. 5 tygodni antybiotyków nie pomogło. Wciąż się sączy i boli. W zeszłym roku już miałem cięte i czyszczone. Czy w Polsce również usunięcie jest wykonywane gdy nie ma infekcji? Noszę to w sobie ponad dwa miesiące i zaczynam bać się gorszych konsekwencji. Nie wspomnę o tym ze nie mogę pracować gdzie wymagany jest ode mnie ruch 12 godzin dziennie. Proszę o porade. Paweł

Witam Panie Pawle. Ma Pan dość powszechną wada w postaci "torbieli sakralnej". Nosi Pan to od urodzenia i tylko ujawniło się z opóźnieniem. Po poprzednim nacięciu i "czyszczeniu" należało wyciąć w całości by zlikwidować problem radykalnie. Antybiotyk niewiele da ponieważ nie wnika z krwiobiegu do otorbionej zmiany. Otwartą torbiel o ile otwór jest w miarę szeroki można przepłukiwać przykładowo octeniseptem i uzyskać zmniejszenie stanu zapalnego i przygotowanie do wycięcia. Gojenie "na otwarto" po wycięćiu trwa wprawdzie parę tygodni ale też szybko następuje poprawa i dolegliwości ustępują. Próby po wycięćiu zszywania rany kończą się zwykle rozejściem rany. Nie wycięcie torbieli w 100% da kolejny nawrót ropienia. Trzeba wziąć skierowanie i wyznaczyć termin operacji w zaplanowanym czasie (urlopu?), no a przede wszystkim pokazać się w poradni.