Wskazania do dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym

Witam, mam pytanie odnosnie mleka dla meisięcznego malucha. Obecnie karmię piersią, synek ma 5 tygodni, po odciągnieciu pokarmu z piersi zauwazyłam, ze jest on bardzo chudy. Czy w związku z tym powinnam dokarmiać go mlekiem sztucznym? a jeśli tak, to jakie to mleko powinno być, chodzi o nazwę. Dodam jeszcze, że synek jest karmiony na żądanie, ale ostatnio karmienia sa dosyć często, obawiam się że to wina pokarmu.

Proszę kontrolować masę dziecka i za wszelką cenę próbować utrzymać wyłącznie karmienie piersią. Sytuacja w której mleko matki mogłoby być niewystarczające zdarza się niezwykle rzadko, w związku z czym jest mało prawdopodobne aby Pani dotyczyła (szczególnie jeżeli jest Pani zdrowa). Mleko modyfikowane to zawsze ostateczność, a skutki jego podania są nie do cofnięcia. Proszę się też nie martwić wyglądem mleka, gdyż zmienia się on w trakcie nie tylko całego okresu laktacji, ale także w trakcie samego jednego karmienia. W zależności od częstotliwości karmień skład Pani mleka dostosowuj się do potrzeb dziecka i Pani obawy, że mogłoby ono być niewystarczające jest naprawdę nieuzasadnione. Mleko matki powinno być wyłącznym pokarmem dziecka do 6 miesiąca życia. Jeżeli ma Pani wątpliwości czy wszystko jest w porządku warto zadzwonić do położnej środowiskowej - może do Pani przyjechać, skontrolować masę dziecka i doradzić jak dbać o prawidłowy przebieg laktacji.