Zmiana leków podczas terapii cukrzycy typu II

Dzień dobry, Proszę o odopowiedź na pytanie: czy zmiana leku stosowanego podczas leczenia cukrzycu typu II może istotnie wpływać na samopoczucie pacjenta. Mój tata miał zmieniony Metformax 500 na Amaryl 2, po zmianie wystąpiły skutki uboczne typu zaburzenia mowy, kłopoty ze snem, drganie rąk, problemy z koncentracją, problemy z wykonywaniem prostych czynności. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i poświęcony czas.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne badanie lekarskie i oznaczenia poziomu glikemii. Proszę koniecznie udać się do lekarza rodzinnego lub do szpitala przy bardzo niskich poziomach glikemii.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli