Trwa ładowanie...

Gestoza – przyczyny, objawy, leczenie

Gestoza znana jest także, jako zatrucie ciążowe. Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, zagrażające zarówno rozwijającemu się dziecku jak i matce. Gestoza występuje najczęściej wśród kobiet w pierwszej ciąży lub ciąży mnogiej. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia gestozy są również cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Sprawdź, czym jest zatrucie ciążowe oraz jakie są jego przyczyny i objawy.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

Gestoza, czyli zatrucie ciążowe to zespół specyficznych symptomów chorobowych, które mogą się pojawić w czasie ciąży. Gestoza jest bardzo groźną chorobą, stanowiącą niebezpieczeństwo zarówno dla matki jak i rozwijającego się płodu. Następstwem zatrucia ciążowego może być między innymi: przedwczesny poród, odklejenie się łożyska, obumarcie płodu a w skrajnych wypadkach zgon matki.

Gestoza zagraża zarówno matce jak i rozwijającemu się dziecku.
Gestoza zagraża zarówno matce jak i rozwijającemu się dziecku.

Gestoza występuje w większości wypadków u kobiet po dwudziestym tygodniu ciąży. Według statystyk zatrucie ciążowe jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet ciężarnych oraz płodów.

1. Przyczyny gestozy

Na dzień dzisiejszy przyczyny występowania gestozy nie zostały do końca wyjaśnione. Wiadomo, że większe ryzyko wystąpienia zatrucia ciążowego występuje podczas pierwszej ciąży pierwszy i podczas ciąży mnogiej. Czynnikiem wpływającym na zwiększenie ryzyka wystąpienia gestozy jest także przekroczenie przez kobietę ciężarną trzydziestego piątego roku życia.

Obecnie lekarze podejrzewają, że na rozwój zatrucia ciążowego mają wpływ również takie czynniki jak:

 • zła dieta,
 • predyspozycje genetyczne,
 • zmiany hormonalne w czasie ciąży.
Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży
Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży [7 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta myśli nie tylko o sobie, ale także o rosnącym w jej brzuchu dziecku. Powinna...

zobacz galerię

Wiele wskazuje również na to, że bardziej narażone na gestozę są kobiety, które przed ciążą miały problem z:

 • cukrzycą,
 • chorobami układu krążenia,
 • schorzeniami nerek,
 • chorobą wątroby,
 • nadciśnieniem.

Niektórzy specjaliści uważają, że strach lub niepokój w czasie ciąży, spowodowany na przykład nieakceptowaniem ciąży może także mieć wpływ na pojawienie się gestozy.

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? [7 zdjęć]

Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, który trudno trafnie porównać z czymkolwiek innym. Twoje ciało ulega...

zobacz galerię

2. Objawy gestozy

Gestoza jest zespołem symptomów chorobowych, wśród których znajdują się:

 • Nadciśnienie tętnicze – ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg może być jednym z objawów towarzyszących zatruciu ciążowemu jednak może również być spowodowane innymi czynnikami na przykład stresem;
 • Białkomocz - obecność białka w moczu może sugerować rozwój zatrucia ciążowego, zwłaszcza, gdy jego stężenie przekroczy 0,3 g na dobę;
 • Obrzęki – gestoza może również objawiać się wystąpieniem obrzęków. Pamiętać jednak należy, że obrzęki kończyn dolnych w czasie ciąży są stanem normalnym, spowodowanym przez zatrzymywanie wody w organizmie. W czasie zatrucia ciążowego obrzęki mają charakter uogólniony. Niepokój powinno wzbudzić pojawienie się obrzęków w okolicy twarzy, brzucha i kończyn górnych.

3. Leczenie zatrucia ciążowego

Wybierając formę leczenia zatrucia ciążowego należy wziąć pod uwagę stopień rozwoju choroby oraz aktualną fazę ciąży. W sytuacji zaobserwowania trzech typowych objawów konieczne jest zastosowanie leczenia szpitalnego. Gestoza jest bezwzględnym wskazaniem do ograniczenia wysiłku fizycznego. Kobieta z takim rozpoznaniem powinna leżeć w łóżku i przyjmować leki na obniżenie ciśnienia tętniczego. W przypadku zaawansowanej ciąży można rozważyć wcześniejszy poród poprzez cesarskie cięcie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.