Czy bierne palenie zaszkodzi dziecku?

Dzień dobry. Jestem w 30 tyg ciąży. Nie palę i nigdy nie paliłam. Jednak ze względu na okoliczności w zasadzie od początku ciąży co weekend przebywamy u teściowej, która namiętnie pali. Zawsze staram się wyjść z pokoju,jednak mieszkanie nie jest duże, więc coś z tego dymu doleci... Teściowa twierdzi,że "przy dziecku nie będzie palić" nie chcąc zrozumieć,że tak naprawdę to robi. Jednak ze względu na jej stan zdrowia zmuszeni jestesmy być u niej co weekend.Wg badań mój synek jest duży i wszystko w porządku,ale coraz bardziej sie obawiam tego biernego palenia. Czy taka nieczęsta,ale jednak ekspozycja na dym mogła mu zaszkodzić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób ocenić wpływu dymu papierosowego na zdrowie i rozwój Pani dziecka, ponieważ reakcja organizmu na toksyny zawarte w dymie papierosowym jest indywidualna. Niemniej proszę pamiętać, że bierne palenie jest tak samo szkodliwe, jak czynne. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bierne-palenie-moze-miec-wplyw-na-rozwoj-plodu oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wdychanie-dymu-papierosowego-a-wstrzymywanie-oddechu-co-jest-lepsze-dla-dziecka.

Jeżeli nie przebywa Pani w pomieszczeniu, w którym teściowa pali, to prawdopodobnie ekspozycja na dym papierosowy jest niewielka i nie będzie miała większego wpływu na zdrowie dziecka. Na wszelki wypadek sugerowałabym jednak ograniczyć wizyty do niezbędnego minimum lub opuszczać mieszkanie na czas, kiedy ktoś pali w nim papierosy.

Więcej na temat skutków biernego palenia podczas ciąży w naszym artykule: https://parenting.pl/bierne-palenie-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.