Czy faktycznie mam zespół Aspergera?

Dzień dobry niedawno zdiagnozowano u mnie zespół Aspergera. Główną rzeczą, jaka nakierowała na tę diagnozę jest fiksacja na linię prostą, którą uważam od dziecka za formę idealną. Ale czy fakt, że właśnie jako dziecko traktowałem moją linię jako ulubioną "wymyśloną zabawkę" nie świadczy o tym, że jednak nie wynika ta fiksacja z zespołu Aspergera? Czy traktowanie prostej jako "zabawki" nie wyklucza jej jako wyniku zespołu? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Zespół Aspergera jest częścią spektrum autyzmu. Osoby z ZA mają trudności w kontaktach społecznych, bardzo angażują się w wąską dziedzinę wiedzy i nie lubią zmian. Zespół Aspergera często oznacza posiadanie nietuzinkowego stylu myślenia.

Diagnoza Zespołu Aspergera opiera się na zbadaniu objawów w trzech sferach: relacje społeczne, komunikacja, stereotypowe zachowania. Przez stereotypowe zachowania rozumie się także różnego rodzaju fiksacje.

W Pana przypadku stosowne byłoby zapoznanie się z wynikami diagnozy odnośnie objawów występujących w relacjach i komunikacji. Osoby dorosłe, które chorują na ZA, są zazwyczaj zamknięte w sobie i mocno skupione na swoich potrzebach i na realizacji swoich pasji i hobby. Wydaje się, że całościowe widzenie problemu uprawniałoby do jednoznacznych wniosków.

Więcej informacji na temat Zespołu Aspergera i sposobów jego leczenia tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-aspergera

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-zespolu-aspergera

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.