Czy mogę zrobić wszystkie te badania jednocześnie?

Witam. Właśnie dostałam skierowanie na rtg które ma się odbyć 10 sierpnia. Do wykonania jest rtg 5 obszarów: klatki piersiowej, kręgosłupa odcinka C, lewego barku, rąk i stóp (obserwacja pod kątem RZS). Ostatni raz byłam na rtg rąk i zębów w kwietniu tego roku. Czy mogę zrobić wszystkie te badania jednocześnie, w tym samym dniu bez ryzyka możliwych powikłań zdrowotnych o jakich niemało słyszałam? Czy może lepiej wykonać kilka oddzielnych, pojedynczych badań po kolei? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam, na pewno dostała Pani skierowanie na badania nie bez ważnej przyczyny. Nikt za Panią nie podejmie decyzji czy robić zdjęcia czy nie. Dziesiejsze aparaty rentgenowskie mają jednak naprawdę bardzo minimalną dawkę promieniowania. Wiemy, że promieniowanie w każdej ilości jest szkodliwe, ale należy ustalić priorytety. Ryzyko powikłań po zdjęciach rentgenowskich jest absolutnie minimalne, natomiast zdjęcia są konieczne do postawienia diagnozy schorzenia. Dobra diagnoza jest niezbędna dla skutecznego leczenia. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz