Czy po zdjęciu tego stentu wymagana jest hospitalizacja?

Czy po zdjęciu stentu DJ wymagana jest hospitalizacja? Czy po zabiegu wyjecia stentu jest zakładany zwykły cewnik?

Standardowo usunięcie cewnika JJ jest wykonywane w trybie ambulatoryjnym i z medycznego punktu widzenia nie jest wymagana hospitalizacja. ALE. Wszystko uzależnione jest od pierwotnej choroby i przyczyny założenia cewnika JJ, od przebiegu operacji, w trakcie której ten cewnik został założony- przykładowo przy niepowikłanym usunięciu kamienia z moczowodu najczęściej cewnik usuwany jest ambulatoryjnie bez narkozy, trwa to dosłownie chwilkę i pacjent wraca do domu. Inna przykładową sytuacją jest taka, w której doszło do uszkodzenia moczowodu, w tym przypadku samo usuniecie cewnika może nie wyczerpać wszystkich niezbędnych czynności, być może wskazana będzie urografia celem oceny czy rzeczywiście cewnik nie jest już potrzebny? Także pytanie jest zbyt ogólne, nie uwzględnia pierwotnej przyczyny założenia cewnika JJ i postępowanie może być bardzo zróżnicowane- zindywidualizowane dla każdego pacjenta. Kolejną kwestią aspekty warunkowane kontraktem NFZ- nie zawsze można usunąć cewnik bez hospitalizacji, ponieważ takie a nie inne mogą być zasady kontraktu NFZ w danej placówce.