Czy takie zachowanie może oznaczać autyzm?

Witam.Moj synek ma 18 miesiecy i przypadkowo czyrajac artykul w Internecie na temat autyzmu,stwierdzilam,ze kilka objawow do niego pasuje.Do tej pory nawet nie pomyslalam,ze cos moze byc nie tak.Poza wlasciwie tym,ze nie wskazuje palcem,czasem nie reaguje na swoje imie oraz mamo mowi,nie ma chyba nic niepokojacego w jego zachowsniu.Jak chce wyjsc na dwor,to idzie do drzwi i ciagnie za klucze.Jak chce zapalic swiatlo,to wyciaga rece zeby go podsadzic itp.Czy powinnam sie juz martwic?

Witam Panią, żaden terapeuta, lekarz, psycholog, pedagog nie podejmie się diagnozowania osób na odległość (np. przez internet); zwłaszcza na podstawie tak lakonicznego opisu, jaki zamieściła Pani powyżej. Jeśli pragnie Pani dowiedzieć się, czy Pani dziecko jest zdrowe, czy może ujawnia już pierwsze symptomy jakiegoś zaburzenia rozwoju psychomotorycznego, najlepiej udać się w pierwszej kolejności do lekarza pediatry, ew. psychologa dziecięcego, neurologa, psychiatry dziecięcego.

Jednocześnie chciałam zauważyć, że zdiagnozowanie u dziecka autyzmu, czy zespołu Aspergera jest bardzo trudne i nierzadko mylone z innego typu deficytami rozwojowymi.

Pozdrawiam

Żeby stwierdzić autyzm potrzebne są objawy z pełnego spektrum. Spełnienie jednego lub niewielkiej ilości kryteriów objawowych nie musi świadczyć o zaburzeniu. Jeśli jednak jest Pani zaniepokojona, a rozwój synka odbiega od rówieśniczej normy, warto skonsultować się z lekarzem pediatra i psychologiem dziecięcym.

Dzień dobry.Za mało informacji Pani podaje dotyczących zachowania syna.Na pewno należy obserwować dziecko w różnych sferach jego rozwoju. Nie zaszkodzi skonsultować się ze specjalistą.Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
To, że nie wskazuje palcem jeszcze nie przesądza o autyźmie. Jednak ponieważ mowa jest słabo rozwinięta propnuje konsultacje z logopedą oraz psychologiem. Po badaniu na pewno wiele się wyjaśni.
Pozdrawiam AM