Dlaczego dziecko chodzi na palcach?

Witam, córka ma trzy i pół roku, od początku chodzi na palcach. Umie iść normalnie jak ją poproszę ale tylko przez chwilę. Zaraz staje na palce i ewidentnie tak woli chodzić. Jak stoi , stoi normalnie. Miałam sprawdzane ścięgno Achillesaale jest w porządku. Niepokoi mnie ten chód. Mamy terapię si od dwóch miesięcy ale nie widać polrawy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

chodzenie na palcach jest naturalnym etapem rozwoju malucha, jednak nie powinno być chodem dominującym. Z Pani wypowiedzi wynika, że niestety córka ewidentnie preferuje stąpanie na palcach i przez większość czasu nie stawia stopy prawidłowo.

Rozumiem, że skoro wdrożyła Pani terapię, to była Pani z córką u specjalisty. Proszę nie zniechęcać się, pomimo braku widocznych rezultatów. Taka terapia może potrwać, zanim dziecko nauczy się poprawnego wzorca. Pomocne może być również odpowiednie obuwie, masowanie stóp oraz specjalne zabawy aktywujące dziecko.

Jeśli ma Pani wątpliwości co do aktualnej terapii, to warto odwiedzić fizjoterapeutę dziecięcego oraz ortopedę. Chodzenie na palcach bywa bowiem oznaką różnych zaburzeń. Warto więc skonsultować ten problem z wykwalifikowanym specjalistą.

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-chodzenie-na-palcach-u-dziecka-jest-grozne, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-takie-chodzenie-na-palcach-przez-synka-moze-byc-szkodliwe, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-chodzenie-na-palcach-u-dziecka-jest-normalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.