Dlaczego dziecko ssie język?

Witam, córka ma 2lata i miesiac. Problemem jest nawykowe ssanie jezyka, mielismy przygode ze ssaniem palca, to przeszło, teraz zaczela chodzic do zlobka i ssie jezyk. Wiem ze to forma uspokojenia, ale zastanawiam sie czy mam temu przeciwdziałac czy czekac? Dziekuje i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

odruch ssania jest odruchem fizjologicznym charakterystycznym dla każdego ssaka. Obecne już w życiu płodowym człowieka ssanie jest instynktowne, dlatego dziecko po urodzeniu próbuje ssać wszystko – nie tylko pierś, ale i smoczek, kocyk, pieluszkę czy palec mamy. Czasem wykorzystuje w tym celu własny kciuk lub usta czy język.

Odruch ssania nasila się, kiedy dziecko jest głodne, zmęczone lub przestraszone. Potrzeba ta powinna jednak stopniowo wygasać – dzieje się tak pomiędzy szóstym miesiącem a drugim rokiem życia dziecka.

Jak sama Pani zauważyła ssanie języka przez córkę ma charakter nawykowy i jest jedną z form uspokojenia. Skoro problem pojawił się, kiedy dziecko zaczęło chodzić do żłobka, to najprawdopodobniej związany jest ze stresem, który dziecko przeżywa. Warto więc jak najwięcej rozmawiać z maluszkiem o miejscu, do którego uczęszcza oraz zadbać o to, aby córka miała możliwość odreagowania napięć np. poprzez udział w zabawach ruchowych.

Jeśli jednak ssanie języka będzie utrzymywało się przez dłuższy czas, to nie zaszkodzi konsultacja z psychologiem dziecięcym, terapeutą integracji sensorycznej lub logopedą.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dziecko-ssie-palce, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ssanie-misia-zamiast-smoczka-u-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ssanie-kciuka-podczas-jedzenia-u-9-miesiecznego-niemowlaka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ssanie-palca-i-reki-u-3-miesiecznego-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.