Dlaczego dziecko ssie palce?

Witam, moja córka ma 14 miesięcy. Bardzo się niepokoję o to, że bardzo dużo ssie palce - jej ulubione to wskazujące. Kiedy miała około 2 miesięcy ssała kciuka, ale sporadycznie, nie chciałam wprowadzać smoczka bo nie widziałam takiej potrzeby (karmiłam piersią do 10 miesiąca), przez 8 miesięcy ssanie palców występowało raz nasilone, raz w mniejszym stopniu, około 10 miesiąca całkowicie ustało. Kiedy córeczka skończyła roczek poszłam do pracy, a ona zostaje na zmianę z babciami. Obydwie bardzo przeżyłyśmy rozstanie i od tamtej pory Malutka ssie palce na okrągło. Wiem, że może to być z tym związane, ale bardzo się martwię. Próbowałam już różnych sposobów: gorzkiego paluszka, na noc zakładam jej rękawiczki, próbowałam nie zwracać na to uwagi, ciągle zachęcam ją różnymi zabawami, co na chwilę pomaga, zaklejam jej też paluszek tasiemką, wtedy nie ssie, ale jest bardzo zdeterminowana. Od kilku dni zaczęła też ssać język przy jedzeniu. Już nie wiem, co robić. Córka nie chce smoczka. Proszę o jakąś poradę, to minie? Jakie jeszcze sposoby zastosować? Czy udać się do jakiegoś lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ssanie kciuka to naturalny odruch, pojawiający się już w życiu płodowym. Często ujawnia się u noworodków, które mają silną potrzebę ssania, a także u dzieci, które kompensują sobie w ten sposób brak piersi czy smoczka. Ponadto zachowanie takie nie powinno budzić obaw mniej więcej do 6. miesiąca życia, bo odruch ssania czy żucia palców, piąstek lub kciuka przygotowuje jamę ustną z całym jej „wyposażeniem” na późniejsze przyjęcie stałego pokarmu.

Odruch ten bywa też reakcją na stres – tak jest w przypadku Pani córki, która najwidoczniej boleśnie przeżyła za wczesne, w mniemaniu dziecka, odłączenie od matki. Więcej informacji pod tym adresem: https://parenting.pl/ssanie-palca.

Ponieważ, jeśli chodzi o Pani córkę, ssanie palca pozwala w uporaniu się ze stresem, może Pani spróbować wybrać mniejsze zło, czyli smoczek lub gryzak. Dobrą metodą jest także odwracanie uwagi dziecka poprzez proponowanie mu różnych zabaw i innych aktywności.

Dodatkowo na wszelki wypadek sugerowałabym skonsultować to ze specjalistą – terapeutą integracji sensorycznej bądź neurologopedą. Choć ssanie kciuka powinno ustąpić między 2. a 4. rokiem życia, to zdecydowanie nie warto długo zwlekać, gdy u dziecka potrzeba ssania manifestuje się tak intensywnie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.