Czy takie ssanie może zniekształcić paluszki, powodować wadę zgryzu?

Witam. Moja 4,5 miesieczna córeczka od ok 2 tygodni często budzi się w nocy. W dzień śpi łącznie ok 4 h. Jest karmiona tylko piersią. Jest pogodna, nie wygląda jakby jej coś dolegało, natomiast martwię się ponieważ od 2 dni ssie namiętnie paluszki. Słyszałam że takie ssanie może powodować wiele złego np. Zniekształcić paluszki, powodować wadę zgryzu. . Smoczka nie chce. Proszę o pomoc co mam robić?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Owszem, mogą być takie powikłania ale ssanie paluszków musiałoby trwać przez wiele miesięcy. Na razie trwa to dopiero 2 dni. Oczywiście należy starać się odzwyczaić dziecko od ssania paluszków, ale chwilowo nie ma powodów do niepokoju. W razie gdyby ssanie paluszków utrzymywało się dłuższy czas to warto zwrócić na to uwagę pediatry przy okazji najbliższej wizyty.