Jak nauczyć dziecko szacunku?

mam 7 letniego syna i przechodzimy trudny okres gdyż biorę rozwód z meżem alkoholikiem. syn nie rozumie tego co sie dzieje i czesto mu tłumacze ze tak musi być. jest jedynakiem i jest bardzo upartym dzieckiem. nie da sobie nic wytłumaczyć to co dobre a szybko przyswaja co złe. nie wiem jak do tego podejść. co z tym zrobić. dziecko było manipulowane przez ojca. dzięki temu że mąż czesto nie pracował mnie czesto nie było w domu wracałam czesto poźno bo nie starczało nam na chleb. syn ma brak szacunku do mnie przez to jak traktował mnie mąż. proszę o pomoc.

Szanowna Pani
Dzieci są zawsze ofiarą rodziców w tym wypadku ojca alkoholika. Proponowała bym aby pani skierowała swoje kroki do ALANONU (spotkania dotyczą obecnych i byłych żon alkoholików). Dzięki temu zapozna się Pani z wieloma sprawami których nie dostrzega się kiedy ma się nieprawidłowy związek. Pani syn jest ofiarą, radzi sobie tak jak został nauczony przez ojca, to ojciec pokazał mu aby nie szanować mamy. Sadze że kiedy nabierze pani więcej wiedzy na temat współuzależnienia, to znajdzie Pani tam tez metody pracy z synkiem. Żeby nauczyć go szacunku do siebie trzeba być bardzo cierpliwą, jest to proces długotrwały ale na pewno do dobre rezultaty. Proszę mu dużo czytać i opowiadać o swoim dzieciństwie i dzieciństwie ojca (wtedy nie był alkoholikiem). Jeżeli jest dziadek to należy poprosić o pomoc , żeby chłopczyk mógł poznać inny autorytet.a jednocześnie proszę zdać sobie sprawę ze rozwód dla dziecka jest trzęsieniem ziemi. Więc nigdy nie wolno mówić do dziecka czegoś czego sama Pani nie chciałaby wysłuchać. Proszę dostrzegać u dziecka sukcesy a nie porażki, dać mu dużo ciepła i zrozumienia. Życzę powodzenia