Jak podnieść samoocenę?

Witam. Mam 16 lat, chodzę do 3 klasy gimnazjum. Mój problem polega na tym, że nie widzę żadnej chęci do życia. Miałem myśli samobójcze. Bardzo łatwo jest mnie zdenerwować i wyprowadzić z równowagi. Ciągle uważam, że za słabo się uczę, chociaż moje najbliższe otoczenie (rodzina, moja partnerka) mówią mi, że tak nie jest. Nie mogę znieść tego, że moja dziewczyna startuje w 3 olimpiadach i idzie jej świetnie, chociaż w ogóle się nie uczy, a ja nie przeszedłem nawet 1 etapu w jednej olimpiadzie, chociaż włożyłem w przygotowania całe swoje serce. Czuję się przy niej okropnie głupi, mało inteligentny. Mam wrażenie, że do niczego się nie nadaję. Nie potrafię dobrze grać na gitarze (chociaż gram już na niej rok), nie jestem dobry w harcerstwie, moim zdaniem słabo się uczę. Nie potrafię odnaleźć żadnej zalety w sobie. Uważam siebie za słabego. Aby dostać się na mój upragniony kierunek (medycyna) chciałbym poprawić swoje samopoczucie, ponieważ okropnie dręczą mnie te sprawy. Pozdrawiam.

Witam,

Widze, że jesteś niezwykle ambitny. Działasz na wielu polach i w każdej dziedzinie aspirujesz do tego, by być najlepszym. To może sprawiać, że niejako "rozmieniasz się na drobne", nie odnosząc spektakularnych sukcesów w żadnej z tych dziedzin. Taka sytuacja rodzi w Tobie silną frustrację, którą rozładowujesz na swoim otoczeniu. Może warto więc zastanowić się, co jest dla Ciebie faktycznie ważne i skupić swoje wysiłki właśnie na tej dziedzinie życia?

Zdaje się, iż masz też nieco zaniżoną samoocenę - warto nad tym popracować. Zacznij robić wyłącznie to co faktycznie jest dla Ciebie ważne, zacznij korzystać ze swoich atutów i rozwijaj umiejętności, wyznacz sobie konkretne cele i dąż do ich realizacji, a przede wszystkim uwierz w siebie i otaczaj się samymi pozytywnie nastawionymi ludźmi. Pamiętaj także, że porównywanie siebie z innymi niczemu nie służy - być może nie udało Ci się jeszcze osiągnąć sukcesu na interesującej Cię olimpiadzie, ale nie znaczy to, że jesteś kiepski w tym co robisz. Sam fakt podjęcia takiego wyzwania świadczy o dużej odwadze, a wysiłki włożone w przygotowania czynią Cię mądrzejszym i zbliżają do osiągnięcia celu, jakim są studia medyczne. W każdej sytuacji staraj się doszukiwać tych dobrych stron.

Pozdrawiam