Jak przytyć w wieku 13 lat?

Mam 13 lat, ważę 35 kg i mam 155 cm wzrostu. Niedługo lato, a ja nawet spódnicy nie założę, bo mam tak chude nogi. W ogóle cała jestem chuda. Jem raz dużo, raz mało. Na śniadanie kanapki - 2 kromki chleba z jakąś szynką, herbata z cukrem. Obiad - najczęściej talerz spaghetti z warzywami albo udko kurczaka, ziemniaki i brokuły. Po obiedzie zawsze mam ogromną ochotę na czekoladę, oczywiście zjadam jedną całą albo dwie. A jeżeli akurat w domu czekolada się skończyła, to zastępuje ją pudełko ptasiego mleczka. No i oczywiście litr mleka. Z kolacją to różnie bywa. Czasami jem do 10 pierogów z mięsem albo białym serem, czasami nic nie jem, a najczęściej jem 2 kromki białego chleba z szynką i jakimiś dodatkami typu ogórek, pomidor, rzeżucha, ogólnie jakieś korzonki. No i szklanka herbaty. W tygodniu zjadam do 2 jabłek albo gruszek. Nie lubię owoców ani warzyw. Chciałabym przytyć, ale nie wiem jak. Brałam już tran w kapsułkach przez około dwóch miesięcy, ale nic mi nie pomógł. Co mam zmienić w swojej diecie, aby przytyć? Czy mam wykonywać jakieś ćwiczenia? Bardzo proszę o pomoc.
13 LAT ponad rok temu

Przede wszystkim powinnaś zacząć odżywiać się regularnie. Dzięki temu będziesz dostarczać swojemu organizmowi takich ilości pożywiania, jakich potrzebuje. Poza tym w ten sposób organizm będzie otrzymywał również wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Regularne częste spożywanie posiłków jest zalecane zarówno osobom chcącym się odchudzać jak i szczupłym, ze względu na to iż jest to podstawą zdrowego odżywiania. Odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny. Staraj się jeść, co 2-3 godziny.

Do swojego jadłospisu powinnaś dodać produkty z pełnego białka - ryby (zwłaszcza tłuste ryby morskie), chude mięso, drób bez skóry, produkty mleczne i warzywa strączkowe. To, że masz niedobór masy ciała nie świadczy o tym, że możesz jeść tłuste i bogate w cukier produkty. Powinnaś przede wszystkim dostarczać produktów pełnowartościowych i o dużej gęstości odżywczej. Jedz przekąski wysokokaloryczne, o małej objętości - zdrowe i pożywne np. orzechy, koktajle mleczne, mleczno-owocowe, jogurty, suszone owoce, batony muesli.

Zwiększenie podaży energetycznej można osiągnąć poprzez dodatki - do płatków dodaj jogurt, suszone owoce, banany, miód czy orzechy i nasiona.

Unikaj tłustych, smażonych produktów np. typu fast food oraz słodyczy - są one niezdrowe i niepolecane dla nikogo.

Pamiętaj też o aktywności fizycznej, która może pomóc zbudować mięśnie i wzmocnić organizm.

Pozdrawiam.