Jaki jest związek między dopaminą a masturbacją?

Witam. Moglbym mi ktos wyjasnic jaki jest zwiazek pomiedzy masturbacja a dopamina i czy czesta masturbacja powoduje zwiekszenie dopaminy Co pozniej zbyt wysoki poziom dopaminy prowadzi do schizofreni. Pozatym czy masturbacja jest szkodliwa, czytalem gdzies Ze mozna dostac raka gruczalu krokowego przez zbyt czeste masturbowanie sie. Pozatym jestem wiecznie zmeczony ... dwa razy dziennie to chyba zbyt czesto.

Dzień dobry,

Odpowiadając na Pana post, zacznę od odpowiedzi na Pana ostatnie pytanie - masturbacja jest zastępczym sposobem rozładowania napięcia seksualnego w przypadku osób okresowo nie posiadających partnera/ki i jako taka nie jest szkodliwa. Problem pojawia się wtedy, gdy osoba masturbująca się uwarunkowuje się na ten sposób pobudzania, co skutkować może problemami w późniejszym współżyciu seksualnym. Nierzadko też osoby masturbujące się dodatkowo "wzmacniają się" pornografią, co może również powodować błędny obraz seksu pomiędzy partnerami i generalnie współżycia - masturbacja jest "samolubna", skupia uwagę wyłącznie na osobie ją uprawiającej, podczas, gdy współżycie z drugą osobą wymaga podzielności uwagi. Jak sam Pan zauważył, zbyt duża częstotliwość masturbacji (dwa razy dziennie) może być także pewną nieprawidłowością, wskazuje bowiem, że być może podejmuje Pan ją nie tyle w celu zmniejszenia napięcia seksualnego, ile w celu zmniejszenia napięcia nerwowego.
Poszukując z kolei wpływu masturbacji na zwiększenie ilości dopaminy i późniejsze komplikacje, o których Pan pisze, trzeba powiedzieć, że takiego związku nie ma. Z całą również pewnością zwiększona ilość dopaminy nie powoduje schizofrenii - prowadzone na ten temat badania stwierdzały, że, faktycznie, u osób chorych na schizofrenię obserwuje się zwiększoną ilość dopaminy (oraz innych hormonów), nie stwierdzono jednak, by istniał jakiś związek przyczynowo-skutkowy.
Trudno również potwierdzić Pańską tezę dotyczącą związku między masturbacją, a zwiększeniem prawdopodobieństwa zachorowania na raka prostaty, skoro bowiem stwierdza się, że u mężczyzn regularnie współżyjących seksualnie (i mających wytryski) ryzyko zachorowania na ww. raka jest mniejsze, podobnie dziać się musi w przypadku mężczyzn masturbujących się.

Pozdrawiam.
Maciej Rutkowski www.abovo.bialystok.pl