Kardiomiopatia przerostowa u 45-letniej kobiety

Witam,choruję na kardiomiopatię przerostową zawężającą drogę odpływu lewej komory w echo jest duży koncentryczny przerost mięśnia lewej komory.Stan po inplantacji ICD.Niedoczynność tarczycy.Holter EKG:w czasie badania występował rytm zatokowy średnio 90/min(57-124}Ponadto wykryto 146EV w tym jedną parę.Zlecono mi badanie echo z dobutaminą w celu oceny istotności gradientu w drodze wypływu z lewej komory.Wiem że ta choroba jest przeciwskazaniem do tego badania co mam zrobić?Proszę o konsultację.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

kardiomiopatia przerostowa jest przeciwwskazaniem względnym a to oznacza, że można je wykonać jeżeli jest one niezbędne. Jeśli lekarz zalecił Pani takie badanie oznacza to, że tak w Pani przypadku jest. Mimo to proszę podzielić się swoimi obawami lekarzowi. Wytłumaczy wtedy Pani zasadność tego badania.

Pozdrawiam.