Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 8 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niechęć do naśladowania zachowań u 13-miesięczniaka

Syn 13 mcy nie wskazuje palcem, niechętnie naśladuje (cześć, piątka, czasem brawo i jaki duży) - nigdy papa. Mówi po swojemu, czasem powtarza po nas, ale jeszcze żadnych słów. Lubi i inicjuje akuku, pokazuje zabawki, reaguje na uśmiech i imię. Rozumie "daj", "chodź", "nie wolno", ale nie "gdzie jest", "pokaż". Do obcych bywa nieufny. Widzieli go psycholog, psychiatra, neurologopeda, nie zauważono autyzmu tylko zaburz. SI i opóźn. mowy. Ja nadal się martwię i nie wiem jak jeszcze pomóc w rozwoju?
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Witam, opis zachowania dziecka jest jeszcze za mały, aby cokolwiek stwierdzić. Rozumiem niepokój i dobrze byłoby jeszcze poobserwować dziecko. Proszę zaprowadzić dzienniczek obserwacji, robić krótkie filmy z zachowaniami, które niepokoją i wtedy taką "dokumentację" pokazać psychologom, którzy zajmują się diagnozowaniem dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Cenne będą też uwagi terapeuty od SI, jeśli dziecko uczęszcza na terapię. Nie wiem czym objawia się nieufność, czy utrzymuje kontakt wzrokowy z innymi osobami? Czy synek np. ma ulubione zabawki i zabawy? Pytań jest bardzo dużo i diagnoza wymaga długiej obserwacji.

0

Witam. Autyzm został wykluczony przez zespół specjalistów, zaś Synek jest pod dobrą opieką psychologa i neurologopedy. Teraz należy zapewnić dziecku terapię neurologopedyczną oraz terapię SI, jak również stosować się do wskazówek terapeutów.

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein http://www.logo-ped.gda.pl

0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
70 poziom zaufania

Witam Zaburzenia SI dość mocno wpływają na funkcjonowanie dziecka i to właśnie ma wpływ. Teraz istotna jest systematyczna terapia SI oraz logopedyczna. Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy