Niedomykalność zastawki mitralnej serca a przezskórna walwuloplastyka mitralna

Szanowny Panie Doktorze, przed wieloma latami wykryto u mnie niedomykalność zastawki mitralnej serca, w chwili obecnej (mam aktualnie 61 lat) stan podobno kwalifikuje sie do operacji - moja zastawka może zostać zregenerowana przy pomocy pierścienia, konieczne będzie przy tym, zdaniem lekarzy wiedeńskich (tu bowiem mieszkam od pewnego czasu) otwarcie klatki piersiowej, długotrwała i pełna narkoza itp. Słyszałem jednak, że możliwe jest w chwili obecnej przeprowadzenie takiej operacji "bezinwazyjnie", tzn. przez tętnicę lub skórę. Czy moje informacje są prawdziwe, a jeśli tak, to który szpital w Polsce lub za granicą takie zabiegi przeprowadza? Z góry bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Witam! Przezskórna walwuloplastyka mitralna jest alternatywą dla klasycznej operacji wszczepienia pierścienia dla zastawki mitralnej. Przezskórny zabieg opiera się jednak na innych technikach niż wymiana pierścienia, najczęściej jest m.in. zespolenie płatków zastawki mitralnej (urządzenia MILANO II czy MITRACLIP). Do zabiegu najczęściej kwalifikowani są chorzy w podeszłym wieku, u których operacja wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem zgonu. W normalnych sytuacjach preferowaną metodą postępowania jest klasyczna operacja kardiochirurgiczna. Wiele ośrodków w Polsce wykonuje przezskórne walwuloplastyki są to m.in. Instytut Kardiologii w Warszawie, Śląskie Centrum Chorób serca czy Klinika Kardiologii w Krakowie czy Instytut Kardiologii w Krakowie, ale z całą pewnością tego typu zabiegi są wykonywane również w Austrii. Pozdrawiam serdecznie!