Nieśmiałość u 4,5-letniego dziecka

Mam problem z 4,5 letnim synkiem. Nie potrafi bawić się z dziećmi, jest bardzo nieśmiały w kontaktach z rówieśnikami. W przedszkolu dużo płacze, obgryza paznokcie drapie rączkę(do przedszkola chodzi rzadko ponieważ dużo choruje).Panie uważają że powinnam go zostawiać dłużej aby mógł się do przedszkola przyzwyczaić niestety nie wiem czy taki stres to dobry pomysł. Jest bardzo nerwowy. Na jakikolwiek sprzeciw reaguje agresywnie. Kopie, gryzie, krzyczy. Czy wizyta w poradni jest w stanie mi pomóc?

Dzień dobry! Dzieci mogą okazywać swój niepokój, kiedy znajdują się w nowym otoczeniu. Czasami długo adaptują się do nowego miejsca. Dzieci również mają kłopot z dostosowaniem się do obowiązujących norm i zasad panujących w przedszkolu. Lęk pojawia się także podczas nawiązywania nowych znajomości. Regularne uczęszczanie dziecka do przedszkola pozwoli na przełamanie jego oporów przed nowością. Nauczy się funkcjonowania w grupie rówieśniczej i dostosuje swoje reakcje emocjonalne do sytuacji. Jeżeli problemy w zachowaniu dziecka jednak nie znikną to wtedy konsultacja w poradni pomoże w określeniu sposobów pracy z dzieckiem.

Witam. Konieczna jest wizyta w poradni, tak aby pani mogła dokładnie opowiedzieć o zachowaniach dziecka, a psycholog dziecięcy mógł zadać odpowiednie pytania i postawić diagnozę. Nieśmiałość jest związana z zawstydzaniem, a więc z "wystawianiem" na ogląd publiczny. Czasami nieodpowiednie wypowiedzi dorosłych są przyczyną zawstydzenia.

Wizyta w poradni wskazana jak najbardziej. Napięcie, niepokój u dziecka mogą wynikać z bardzo wielu przyczyn - z pomocą psychoga ustali Pani istotę problemu i będzie można działać w kierunku zmian.
Pozdrawiam:)