Czy wysyłać zdolnego 3-latka do przedszkola?

Nie jestem przekonana do przedszkola. W czerwcu synek będzie mial 3 latka. Bardzo duzo potrafi, liczy do 20stu, sam nauczyl sie kolorów po angielsku oglądając bajki na komputerze. Alfabet znał p-rzed 2 rokiem zycia, obecnie sam ma chęci do czytania: proste wyrazy czyta: kot, dom, piła i tp;) Pisalam tu juz o tym. Jest grzeczny chlopcem i bardzo zdolnym ( duzo by pisac). Boję sie , ze w przedszkolu inne dzieci mi go "zniszczą" , ze bedzie nasladował glupie zachowania innych dzieci. ItP. Jak myslicie;)))

Dzień dobry,

istotnie z Pani opisu wynika, że synek jest bardzo zdolnym, szybko uczącym się dzieckiem. Nie sądzę jednak, że inne dzieci go "zniszczą" . Kontakt z grupą rówieśniczą jest niezwykle ważny w procesie rozwojowym dzieci i nic i nikt nie jest w stanie go zastąpić. Dziecko ma możliwość uczenia się nowych rzeczy, sprawdzania siebie w różnych sytuacjach, przeżywania różnych emocji w relacjach z innymi dziećmi i radzenia sobie z nimi...O zaletach mogłabym jeszcze dużo napisać. Oczywiście może naśladować różne zachowania dzieci ale może Pani przyglądać się temu co syn robi i jeżeli coś Panią zaniepokoi, to zawsze może Pani porozmawiać z wychowawcą grupy przedszkolnej.
Pozdrawiam,
Kamila Stasik

Decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola jest trudna chyba dla każdej mamy - wiążą się z nią emocje i obawy o los dziecka. Warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw. Dziecko rozwija się w obszarze 4 sfer: społecznej, emocjonalnej, fizycznej i intelektualnej. Z Pani relacji wynika, że rozwój intelektualny nie budzi żadnych zastrzeżeń a wręcz jest na wysokim poziomie. Przedszkole mogłoby przyczynić się do rozwoju zdolności intelektualnych poprzez kreowanie profesjonalnych zajęć ogólnorozwojowych i dostosowanych do indywidualnych zainteresowań dziecka. Przedszkole stwarza okazję do nabywania umiejętności budowania relacji rówieśniczych, przyczynia się do rozwoju sfery emocjonalnej i społecznej. Ponadto zajęcia przedszkolne dają możliwość realizacji aktywności fizycznej. Dziecko, które chodziło do przedszkola z reguły szybciej osiąga tzw gotowość szkolną i łatwiej adaptuje się do warunków szkolnych. Obawy, o których Pani pisze wynikają z troski o dziecko. Myślę, że w porozumieniu z nauczycielami będzie Pani w stanie nauczyć synka dokonywać właściwych wyborów i korygować niepożądane postawy. Decyzja należy jednak do Pani :)
Pozdrawiam!
Karolina Drelich