Przedszkole a umiejętności 3,5-letniego dziecka

Chcę synka zapisac do przedszkola. ma obecnie 3,5 roku. co powinien umiec taki 3 latek;owszem ubierze się, myje zęby; lecz slyszalam ze musi znac alfabet, musi umiec liczyc ,znac kolory, i moze jeszcze znac całą Encyklopedię???(smiech) czy to nie za duże wymagania dla 3 letnich dzieci. W szkole w wieku 6-7 lat przeciez uczą sie pisac, liczyc??!!!\A nie w przedszkolu. nie wierze, ze każdy 2,3 latek potrafi Alfabet lub policzy np do 20stu. Chyba, za dużo wymagają Panie od takich szkrabów.

Witaj,
niec nie musi umieć ponadto,co już potrafi.Przecież to jest małe dziecko i idzie tam głównie w celu próby uspołecznienia się,czyli nawiązania kontaktów z równolatkami,spróbowania bycia poza domem.To dla dziecka wystarczająco duże wyzwanie i zalecam stopniować godziny pobytu,żeby nie wpadł w panikę.Można też uzgodnić z wychowawcami,że na początek ktoś bliski będzie uczestniczył w zajęciach przedszkolnych.I tyle.Aż tyle.
Pozdrawiam.

Witam Panią,

synek idąc do przedszkola nie musi " umieć wszystkiego" To co Pani opisuje, jest wystarczające. Jego edukacja w przedszkolu, będzie zmierzała przede wszystkim w kierunku doskonalenia kontaktów z innymi osobami, poza środowiskiem rodzinnym.A kontakty z rówieśnikami w przedszkolu, wspólne zabawy planowane przez wychowawców, umożliwią Synkowi dalszy rozwój,pozwolą rozładować napięcia i emocje, nauczą zasad współżycia społecznego i sposobów znajdowania miejsca dla siebie przedszkolaków. Aktywność synka w przedszkolu jest jednym z czynników które pozwolą na jego dalszy prawidłowy rozwój.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

Dziecko w tym wieku powinno potrafić liczyć do 3-5, znać podstawowe kolory, kilka wierszyków (prostych). Innych rzeczy dopiero się uczy, Te umiejętności rozwijają się swoim tempem, w zależności od wrodzonych zdolności, indywidualnego tempa rozwoju, stymulacji.

Ogólne kryteria mówią o prostej samoobsłudze (załatwienie się, samodzielne jedzenie, komunikowanie potrzeb, umiejętność radzenia sobie w większej grupie), ale to także jest różne w różnych przedszkolach (bo np niektóre dopuszczają dzieci pieluszkowe). Jeśli ma Pani wątpliwości, warto dopytać w placówce, do której chciałaby Pani zapisać dziecko. Ma Pani prawo do informacji i warto z niej skorzystać.

Witam serdecznie,

Pani obawy co do alfabetu, liczenia, znajomości kolorów są raczej nieuzasadnione.
Z Pani opisu wynika, że synek spełnia "normy" wymagań co do umiejętności (samodzielne jedzenie, ubranie, niektóre przedszkola wymagają zakończonego treningu czystości/ odpieluchowania).
Proszę skierować się bezpośrednio do przedszkola, do którego chciałaby zapisać Pani synka, skorzystać z "dni otwartych" dla rodziców. Tam udzielą wszelkich informacji.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Katarzyna Włoch
Zapraszam na
http://charakterownia.pl/