Niesamowita pamięć u 3-latka

Nie wiem jak to opisac. Mam synka 3 latka( czerwiec) jest zdolnym dzieckiem raczkował, powiedzial tata jak mial 7 miesiecy, urodzil sie zdrowy 10pkt. Nie wiem,czy to normalne ale ma niesamowita pamięc. Umie cały alfabet, liczy do 20stu, zna kolory Polskie, Angielskie, sam przynosi mape Europy i pyta co to jest- zna 10 panstw na mapie, babcia uczyła go o planetach szybko sie nauczyl 8 Planet. teraz przynosi czytanke o budowie czlowieka i poznaje: serce, mozg, krew itp. zna swoje imie, ulice, i td; poznaje auta jakimi jezdzimy, od sąsiadow rowniez poznaje markę i kolor, zna krótkie wierszyki, bawi sie autkami, kolckami, rysuje(lecz nie chętnie). Bawi sie masa solną, wszystko przynosi odnosi. Bardzo jest wesoły, lubi dzieci, lecz jak cos chce to musi to miec ma takie napady złosci( uparty jest). Spi od zawsze dobrze w nocy w dzien nawet po 3 godzinki. Umie sie ubrac, wola siku. Mówi wszystko lecz ma skrócone wędzidełko podjęzyczkowe ale chodzimy do logopedy. Wiem, ze troche sie chwale,lecz znajomi i znajoma pediatra mówiła mi ,ze synek jest fajny i super zdolny. Nawet jak mial 4 miesiące to pediatra mówiła ,ze ma tzw:mądre oczka. Nie mowie, ze jest super grzeczny, ma swoje gorsze dni,lecz wiedze chłonie szybko. Juz tak myslałam, może syn jest na cos chory ,ze tak szybko się uczy . Bo czytałam ,ze czasami dzieci zdolne choruja na cos np maja ADHD . Wiem , jestem przewrażliwiona, albo za dużo bzdur czytam na internecie;))> Pozdrawiam

Uzdolnienia nie muszą świadczyć o zaburzeniach. Jeśli nie ma niepokojących objawów, odchyleń od normy ("w dół") w innych obszarach, oznacza to, że Malec jest po prostu wybitnie zdolny. W przyszłości może to oznaczać wyższe niż przeciętna lub wysokie/bardzo wysokie IQ (iloraz inteligencji). Warto nadal zachęcać Maluszka do nauki i poznawania, pamiętając, że mimo wszystko jest to trzylatek i potrzebuje dużo czasu na spontaniczna zabawę, bliskość, a czasem nawet ponudzenie się.

Witam,
Miło czytać takie wspaniałe rzeczy, które pisze pani o swoim synku. Wspaniale się rozwija i jest spokojnym dzieckiem. Poki nic niepokojącego się nie dzieje proponuję chłonąć każdą chwilę spędzaną z dzieckiem i dawać mu więcej zadań, żeby mógł się jeszcze lepiej rozwijać. Proszę stawiać mu wysoko poprzeczkę, bo to zdolny młody mężczyzna :-)

Witaj,
wszystko jest w porzadku,po prostu dziecku duzo sie przekazuje,sami go pobudziliście intelektualnie,wiec nie dziw sie,ze to podchwycil.A że jest uparty-tym lepiej świadczy o Was,bo dzieci zdrowe psychicznie nie pozwalaja sie zdominować ani zastraszyć,podobnie jak zdrowi dorosli,prawda?Tak więc dobra rodzinę psychologowie również poznają po tym,ze dziecko jest odwazne,i uparte.Mądremu dzieciakowi zresztą i tak wytłumaczysz szybciej,kiedy dyscyplina jest bezdyskusyjna.Resztę odpuść albo negocjuj warunki,bo w wychowaniu nie chodzi o grzecznośc lecz wzajemny szacunek.
Gratuluję.