Czy powinnam martwić się o 3-letniego synka, jeśli nie lubi głośnych dźwięków i nie lubi rysować?

Wyczytałam ze , Jesli dziecko W wieku 3 lat nie lubi jakiejkolwiek aktywności manualnej, takiej jak rysowanie czy malowanie to moze dziecko miec problemy z mózgiem lub to:Po osiągnięciu pół roku nadal reaguje przestrachem na nagłe bodźce. Zatyka uszy i unika wszelkich głośnych dźwięków. Ma nadwrażliwość słuchową. Mam synka obecnie 3 latka(czerwiec2015) kiedys bał sie odkurzacza lub krajalnicy( dzis juz nie) , nie bardzo lubi rysowac!! To od razu mój syn jest chory!!! Uśmialam sie. Synek, wycina, ukł klocki, bawi sie masą solna, wycina nożyczkami, zapina guziki, liczy do 20stu, zna kolory po Polsku i angielsku, wymieni 8 Planet Układu słonecznego, wie jakimi autami jezdzimy , my i sąsiedzi, mial 2 latka to alfabetu sie naczył( zmoja pomocą). Sam przynosi ksiązki zeby mu czytac, przynosi mapę Europy i chce sie uczyc nazw Państw( juz z 10 państw zna) Lgnie do dzieci. Czyli mam sie martwic o synka bo nie lubił głosnych dzwięków i nie lubi rysowac!!!! Dziękuje za ODP.

Witam, oczywiście że nie. Nie każde dziecko musi lubić rysować i akceptuje głośne dźwięki, lub czasem akceptuje głośne znane dźwięki a nowe budzą lęk. Opisała pani iż dziecko funkcjonuje prawidłowo, dlatego uważam, iż ten problem nie powinien Pani dłużej martwić, nasze dziecko jest dla nas ,,skarbem" dlatego często reagujemy lękiem i wymagamy by dziecko lubiło każdą formę aktywności, a często niestety tak nie jest. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry!

Nie, jeśli ogólny rozwój dziecka przebiega prawidłowo, jest możliwe, że pojedyncze nietypowe sygnały stanowią jedynie charakterystyczne cechy dziecka, różnice indywidualne.
Pojedyncze sygnały mogą być istotne, dlatego opisuje je wiele artykułów, książek poradnikowych dla rodziców itp. Zaburzenia rozwoju diagnozuje się jednak jedynie po dłuższej obserwacji, przeprowadzeniu badań diagnostycznych i ocenie całościowego rozwoju dziecka.

Pozdrawiam!