Poziom TSH a zmęczenie i uczucie zimna

3 tygodnie temu moje tsh wynosilo 6,5 (norma do 4,2), obecnie jest to (badanie sprzed tygodnia) 4,5, w badaniu wyszedł tez niedobór wit.d, lekarz ogólny stwierdził ze te wyniki sa jak najbardziej w normie I moje objawy (tycie, zmęczenie, uczucie zimna, utrata włosów, itd) są związane z niedoborem wit.d, zalecił suplementacje. O poziomie TSH stwierdził ze nadal jest w normie i jedynie powinnam go sprawdzić za pól roku, oczywiście według niego nie wymaga tez żadnego leczenia. Czy wymagam leczenia?

Dzień dobry.

Z pewnością w Pani wieku suplementacja L-troksyną przyniosłaby zadowalające efekty, oczywiście po zbadaniu Pani i ocenie stanu klinicznego. W Pani wieku TSH powinno wynosić < 2,5. Co do niedoboru wit D3, to lekarz rodzinny miał rację, trzeba uzupełnić, a jak pojawi się słoneczko, to choć na 15 min dziennie wystawiać ramiona na jego działanie (wystarczy od odpowiedniej syntezy wit D w skórze). Proszę tylko pamiętać, aby nie używać wówczas kremów z filtrem, bo blokują skutecznie wytwarzanie wit D w skórze, stąd np. w słonecznym Stanie Kalifornia w USA - epidemia hipowitaminozy D - kremy z filtrem chronią skórę m.in. przed czerniakiem, ale hamują syntezę wit D.

Dużo zdrowia życzę!

dr n. med. Marek Derkacz