Strach 4-letniej córki przed zejściem ze schodów

witam mam takie pytanie moja 4 letnia córka boi schodzić ze schodów zejdzie jedynie za reke jak sie ja prowadzi wejsc tez sie boi ale wejdzie czasami tez trzeba ja trzymac za reke.nie wiem do jakiego specjalisty mam z nia pojechac do psychologa czy neurologa?i czy trzeba miec skierowanie do psychologa i neurologa?

Jest chyba jeszcze za wcześnie na tak drastyczne kroki. Dziecko w tym wieku często wydaje się bardziej nieporadne niż jeszcze rok wcześniej wzbudzając niepokój rodzica tym lekkim uwstecznieniem. Dzięki temu uzyskuje potrzebną mu w tym wieku uwagę i kontakt fizyczny. Proszę dać jej trochę czasu i trzymać za rękę kiedy o to poprosi a nie tylko gdy grozi jej fizyczne niebezpieczeństwo upadku ze schodów.

Dzień dobry!

Warto rozmawiać z córką o tym, czego się boi, co sobie wyobraża, z czym kojarzy jej się schodzenie ze schodów itp.
Istotne, czy jest to jedyne, przed czym córka czuje strach, jak radzi sobie w innych sytuacjach itp.
Nie wspomina Pani, od jak dawna oraz jak często powtarza się taka sytuacja.
Zachęcam przede wszystkim do rozmów, wspierania, wspólnych zabaw i układania bajek dot. tego, czego obawia się córka - ich zadaniem ma być zarówno lepsze zrozumienie strachu dziecka, ale też ukojenie go, uspokojenie, wyjaśnienie mu sytuacji.
Być może na chwilę obecną, dzięki takim Pani/ Państwa działaniom konsultacja psychologiczna nie będzie konieczna.
W razie dalszych wątpliwości, proszę zgłosić się do psychologa rodzinnego/ specjalizującego się w pracy z dziećmi i rodzicami. Skierowanie nie jest konieczne.

Pozdrawiam!