Strach przed obcymi mężczyznami u 2-letniej córki

Witam.Od ponad miesiąca mam problem z prawie 2-letnią córką, a mianowicie bardzo boi się obcych mężczyzn i takich których rzadko widzi.Reaguje strasznym płaczem i nie można jej uspokoić.Do nikogo nie chodzimy i do nas też nikt nie przychodzi bo histo(e)ria się powtarza.Wszystko nasiliło się po tym jak ok miesiąca temu córka chorowała i byliśmy z nią u kilku lekarzy(mężczyzn głównie). Nie wiemy z mężem jak jej pomóc przezwyciężyć ten lęk.Mała gólnie jest bardzo radosnym dzieckiem tylko ten STRACH

Psychologia

Najlepiej byłoby udać się na konsultację z psychologiem dziecięcym, który pomoże Państwu zdiagnozować przyczynę problemu i pomóc przezwyciężyć lęk u córki. Mogą Państwo skorzystać z oferty poradni zdrowia psychicznego lub gabinetów prywatnych.

Szanowna Pani,
Państwa córka głęboko przeżyła najwidoczniej swoją chorobę i fakt koniecznych oględzin przez lekarzy, co mogło być dla niej nieprzyjemne. Proszę nie starać się przezwyciężać jej lęku, a uzbroić się w cierpliwość i przyjąć ten lęk. On w jej świecie emocjonalnym chroni ją przed złymi doświadczeniami i ma prawo tak odreagować to, co się stało. Myślę, że z czasem wszystko wróci do normy, jeśli nie będą Państwo szczególnie zwracać uwagi i na jej lęki i udzielali jej wsparcia, gdy jej przeżywa.

pozdrawiam

Jarosław Żukowski
Pracownia Integra

Witam Panią serdecznie. Znając historię choroby dziecka trudno się dziwić jej lękom. Dziecko przed drugim rokiem życia nie potrafi jeszcze dokładnie wyrazić swoich lęków, obaw, czy uczuć za pomocą słów, więc mówi nam o nich poprzez płacz. Sytuacja badania lekarskiego, gdy lekarz narusza nasze granice cielesne, bywa niemiła dla nas (którzy rozumiemy, że to konieczne), a w dzieciach budzi strach. Myślę, że na przyszłość warto byłoby oswajać małą z sytuacją gabinetu lekarskiego np. kupić jej zestaw lekarski, badać ją za jej zgodą, pozwalać badać siebie, pokazać, że może to być dobrą zabawą. Wyjść z domu nie należy unikać, żeby nie pokazywać, że Państwo również mają podobne lęki. W sytuacji lęku należy dziecko przytulić, próbować uspokoić, nie kazac witać się z danym mężczyzną, swobodnie zrobić "papa" i starać się samemu zachować spokój, nie należy karcić dziecka za takie zachowanie, tylko ze zrozumieniem przyjąć jego lęk. Moim zdaniem nie musi się Pani martwić, sądzę, że przy Pani akceptacji i spokojnym podejściu do sprawy po jakimś czasie lęki powinny ustąpić. Przed kolejną wizytą u lekarza proszę dziecko do tej wizyty przygotować, mówiąc o tym co może się wydarzyć w gabinecie, bawiąc się z dzieckiem wcześniej w zabawę o tej tematyce. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz