Jaki jest powód płaczu dziecka 2-letniego w miejscach publicznych?

Witam. Dziecko 2 lata i miesiąc. Mamy problem z jego zachowaniem. Kiedy wchodzimy w skupiska ludzi np. restauracje, kryte place zabaw, sklepy dostaje histerii, musimy wyjść, bo nic go nie może uspokoić, płacze i chce uciekać. Chodzi do żłobka i tam jest wszystko ok (widzę na monitoringu). Nie odstępuje mnie na krok, jak wychodzę z pokoju, biegnie za mną. Problem nasilil się po jego pobycie w szpitalu, teraz może duże skupiska z tym mu się kojarzą? Czy to bunt? Jak reagować?

Witam
Całkiem możliwe, że obecna reakcja dziecka na skupiska wielu osób uruchamia w nim lęki związane z pobytem w szpitalu...gdzie był wśród obcych mu osób i każda sytuacja w której pojawiają się nieznane mu osoby przypomina dziecku przebytą traumę i pojawiają się u niego reakcje lękowe.Proponuję zgłosić się do psychologa z dzieckiem, aby pomóc mu przezwyciężyć pojawiające się lęki i przyniesie spokój.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam,
Ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie, bez wnikliwego przyjrzenia się dziecku i jego historii. Bardzo możliwe że powód jest dokładnie taki, jak Pani przypuszcza, jednak warto udać się na konsultację do psychologa dziecięcego (zwracam uwagę, żeby był to specjalista faktycznie przeszkolony w pracy z najmłodszymi, proszę się nie obawiać pytać o kwalifikacje i doświadczenie), który potwierdzi te przypuszczenia a Pani da wskazówki, jak pomóc dziecku przełamać swoje lęki. Pozdrawiam, Monika