Zmiana zachowania 18-miesięcznego dziecka po oddaniu do żłobka

Mój 18-miesięczny synek zachowuje się "inaczej " niż jego bliźniacza siostra. Nie reaguje na swoje imię, nie słucha żadnych poleceń.Koncentruje się na zabawkach i zabawie samotnej.Uwielbia wodę tj. polewanie i rozmazywanie jej po podłodze. Wcześniej wymawiał słowa mama, tata, teraz nie mówi. Od dwóch tygodni na kilka godzin (4godz). dziennie dzieci przebywają w żłobku. Dla dziewczynki to raj (czuje się tam wspaniale), a dla niego jest to "piekło".Już jak widzi parking przed budynkiem wyłącza się i patrzy w jeden punkt. Nie ma z nim żadnego porozumienia .W żłobku nie integruje się , chodzi sam , zaczyna bić dzieci, zabierać zabawki i głośno krzyczeć. Panie twierdzą , że muszą go izolować w kojcu.Po tym w domu także zaczyna nam krzyczeć bardzo głośno i bez przyczyny. Ucieka do kąta i tam też płacze. Czy oddanie go do żłobka jest niewłaściwe? Czy mój synek jest chory? Co mam robić ? Martwię się , zwłaszcza ,że mam porównanie z jego siostrą wobec , której synek wypada niekorzystnie.

Stan może oznaczać wiele i z pewnością jest bardzo niekorzystny dla jego rozwoju. Konieczna będzie pełna konsultacja z psychologiem dziecięcym. Do czasu postawienia diagnozy osobiście wykluczam pobyt w żłobku.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Syn może być bardziej wrażliwy na zmiany niż siostra i owszem pójście do żłobka mogło wywołać takie reakcje. Trzeba troszkę odczekać i zobaczyć jak nadal jego zachowanię będzie się kształtować. Jeśli te reakcje w dalszym ciągu będą tak silne i trudne warto dla pewności skonsultować się z psychologiem, który oceni poziom rozwoju dziecka i przeprowadzi fokładny wywiad z państwem.