Niepokojące zachowanie u 5-latka

Witam... Od kilku tygodni mam problem z moim 5 letnim synkiem. Zaczęło się od sikania w pokoju... Obsikiwal wszystko zabawki ściany łóżko podłogę... Teraz od 3 dni zaczyna robić kupę... Do szawki na środku pokoju... Wklada w to zabawki i zaczyna się bawić... Nie wiem co się z nim dzieje i jak mam temu zaradzić... Pytam się dlaczego ale on nie wie, nie chce ze mną na ten temat rozmawiać... W domu nic się nie zmieniło w ciągu tych tygodni poświęcam mu tyle samo uwagi co zawsze... Proszę o radę

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Sytuacja jest faktycznie bardzo trudna. Jednak nie znaczy to, że dzieje się coś złego. Dzieci czasem w ten sposób dokonują eksperymentów ze swoim ciałem i zabawami.
Takie zachowanie może wynikać też z zaburzeń integracji sensorycznej w sferze węchu, smaku. Dziecko wtedy potrzebuje silniejszych doznań aby coś poczuć.
Pisała Pani, że nic się nie zmieniło w Waszych relacjach ale może wydarzyło się coś co wpłynęło na emocje dziecka. Może jakiś konflikt w rodzinie między Panią, a mężem czy partnerem lub coś w przedszkolu bądź otoczeniu dziecka.
Warto mimo wszystko skonsultować się z psychologiem i szczegółowo omówić sytuację. Z dzieckiem dużo rozmawiać, tłumaczyć i pokazywać gdzie powinien załatwiać swoje potrzeby, bardzo cierpliwie, spokojnie bez obwiniania.
Pozdrawiam AM

Dzień dobry.Polecam konsultacje z psychologiem klinicznym dziecka wraz z opiekunami.Dobrze żeby nie była to jedna wizyta, ale cykl spotkań.Pozdrawiam