TK i RTG u małego dziecka - jakie jest ryzyko nowotworu?

Moja córeczka w wieku 7 miesięcy zachorowała na zapalenie płuc i w przeciągu tygodnia miała dwa zdjęcia RTG. Niestety ma krzywą przegrodę nosową i cierpiała na nawracające infekcje zatok. Lekarz laryngolog zlecił TK zatok, miała wtedy 2 lata. Półtora roku później miała pechowy upadek na głowę i lekarz w szpitalu zlecił 3 RTG czaszki. Bardzo się martwię, jakie istnieje ryzyko rozwinięcia się nowotworu w wyniku napromieniowania w tak młodym wieku.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Dawka promieniowania jaką otrzymało Pani dziecko podczas wymienionych badań, czyli TK i RTG jest na tyle niewielka, że według statystyk zdecydowanie nie powinna zwiększać ryzyka wystąpienia nowotworu. Tym bardziej proszę pamiętać, że badania takie wykonuje się tylko ze szczególnych wskazań, co poniekąd usprawiedliwia wystąpienie działań niepożądanych.