Uszkodzenia neurologiczne u dziecka wskutek długiego porodu

Mam 3 letniego wnuka.Synowa miała ciężki i długi poród.Dziecko urodziło się z bardzo zniekształconą główko,ale szybko się unormowała.Czy jest możliwe,że ten wysiłek mógł spowodować uszkodzenie układu neurologicznego i dlatego nie mówi?

Witam. Przedłużający się poród może wskazywać, że podczas jego trwania miały miejsce jakieś komplikacje a ta jak najbardziej mogły przyczynić się do uszkodzenia układu nerwowego dziecka.