Czy nadużywanie alkoholu przez męża może negatywnie odbić się na dziecku?

Witam, jestem mężatką niecałe dwa lata, wcześniej znaliśmy się z mężem bardzo długo, po urodzeniu córeczki, czyli 9 mies. nie poznaję osoby, z którą wzięłam ślub. Cały czas pił, wieczorami robił wszystko, żeby uciec z domu, musiałam wywalczyć z nim siedzenie w domu i mniejsze picie. Kiedy nie pije jest nie w sosie i wrzeszczy na mnie o byle co, nie podoba mu się ciągle bałagan w domu i przysyłał swoją matkę, żeby sprzątała, bo ja sobie nie daje rady. Ona przesiadywała tu i panoszyła coraz bardziej pod pretekstem pomocy, zwróciłam jej uwagę o jedną rzecz, obraziła się i przedstawiła tą sytuację mojemu mężowi jako straszny atak na nią z mojej strony. Od tej pory nie możemy się porozumieć, on ma pretensje do mnie, że jego rodzice się nie odżywają, nie przyszli na chrzciny, nie rozumie moich tłumaczeń, że spotkało mnie dużo złośliwości ze strony obojga. On "o tym nic nie wie", ostatnio tyle pił, że już nie wytrzymał więcej i robi tyg. przerwę w piciu i cały czas na mnie strasznie wrzeszczy przy dziecku, a ona patrzy przerażona za każdym razem, serce mi pęka, że takie krzyki i przekleństwa nad tym dzieciaczkiem lecą. Boję się, że to odbije się na jej psychice, nie wiem gdzie szukać pomocy. On twierdzi, że to ja jestem nienormalna, że powinnam się cieszyć, że siedzę w domu, a on musi pracować...

Witam! Ciąża i narodziny dziecka to czas zmian w życiu rodziny. Nie może to być jednak wymówką do nadużywania alkoholu i przemocy względem bliskich. Opisane przez Panią zachowanie męża jest niepokojące i może być rozwojem choroby alkoholowej. Mąż powinien skorzystać z konsultacji z psychiatrą lub terapeutą uzależnień. Z opisu wnioskuję, że ma Pani niewielki wpływ na jego zachowanie. Dlatego warto zwrócić teraz szczególną uwagę na Pani i dziecka samopoczucie. Maluszek potrzebuje spokoju i ciepła. Wrzaski ze strony taty oraz problemy i złe samopoczucie mamy mają niekorzystny wpływ na dziecko w każdym wieku. Pani też potrzebuje spokoju i dogodnych warunków do opieki nad niemowlęciem. Przez pierwsze miesiące życia maluszka, opieka nad nim to praca na pełny etat, bo dziecko jest całkowicie zależne od bliskich osób. Proszę zastanowić się, co może Pani zrobić dla siebie i dziecka, żeby poprawić tę sytuację. Warto zwrócić się w pierwszej kolejności do bliskich, zaufanych osób, które mogą Panią wspierać i pomagać Pani w tej sytuacji. Może jest ktoś, kto jest dla Pani męża autorytetem i może z nim porozmawiać o tym, co się dzieje. W sytuacjach, kiedy mąż zaczyna się awanturować lub jest agresywny, ma Pani możliwość wezwania policji. Sprawę męża może Pani zgłosić do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zachęcam także do kontaktu z Centrum Praw Kobiet lub Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy Niebieska Linia. Obie te organizacje proponują bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną oraz materialną. Warto, żeby poznała Pani swoje prawa i skorzystała z pomocy specjalistów. Polecam także korzystanie z telefonu zaufania dla osób w kryzysie emocjonalnym 116 123. Może Pani w ten sposób uzyskać wsparcie, pomoc oraz informacje na temat ośrodków państwowych świadczących pomoc w Pani najbliższej okolicy. Pozdrawiam