Zabieg na przepuklinę pępkową u osoby w podeszłym wieku

Moja 87-letnia mama ma wyznaczony zabieg na przepuklinę pępkową. Mama jest w dobrej kondycji mimo swojego wieku. Przyjmuje leki doustne na cukrzycę i regulujące ciśnienie. Chciałam zapytać, czy zabieg jest poważny i jak długo wraca się po operacji do zdrowia?

Wszystko zależy od tego jak duża jest ta przepuklina. Jeśli przepuklina jest niewielka, to zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, całkowicie bezpiecznie dla organizmu. Gorzej jeśli przepuklina jest duża i będzie zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W przypadku znieczulenia ogólnego obciążenie organizmu jest dość duże zwłaszcza jeśli osoba jest starsza i choruje przewlekle. Co do samego zabiegu nie jest on skomplikowany i nie jest obarczony jakimiś większymi powikłaniami chirurgicznymi. Ewentualne powikłania chirurgiczne to np. krwiak w ranie pooperacyjnej, krwawienie z rany, zropienie rany, w przyszłości nawrót przepukliny. Nie są to groźne powikłania i raczej rzadko występują.