Życie z trzeźwym alkoholikiem

Jak chronić dziecko? Mój były partner jest trzeźwym alkoholikiem. Nie pije, ale też nie korzysta z grup wsparcia. Wzrasta także jego chorobliwa zazdrość. jest w stanie ze zwykłego spotkania przy kawie i ciastku stworzyć wizję orgii na stole i taki oraz sprzedaje całemu otoczeniu niszcząc moją godność.Najgorsze, że wciąga w to 10-letnie dziecko: wymusza"zeznania", buduje tezy, każe słuchać i potwierdzać własne przemyślenia. Ono boi się mówić"nie chcę". Jak chronić je przez psychopatą - tatą?

Proszę informować partnera o tym jak Pani odbiera jego postawę. Gdyby można skłonić partnera do skorzystania z pomocy psychoterapeuty, przyniosło by to ulgę zarówno partnerowi jak i jego otoczeniu. Oczywiście to tylko propozycja, ponieważ być może partner zdoła samodzielnie przezwyciężyć ten problem.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Opisywane przez Panią objawy mają charakter przemocy psychicznej. Oczywiście dla swojego dobra jak i dla dobra Pani dziecka niezbędne jest postawienie byłemu partnerowi granicy. Proszę poszukać w swoim rejonie zamieszkania placówki wspierajacej ofiary przemocy domowej, ewentualnie zwrócić się o pomoc na Policje do Pani dzielnicowego. W ostatnich latach bardzo dużo uwagi przywiązuje się do wspierania osób zagrożonych zachowaniami przemocowymi ze strony członków rodziny. Fakt, że sprawcą przemocy jest były partner nie zmienia tu zbyt dużo. Pozostawienie takiej sytuacji bez interwencji spowoduje eskalacje patologicznych zachowań ze strony byłego partnera.

chronienie dziecka przed ojcem (lub matka) jest z gory skazane na niepowodzenie...dziecko ma silna wiez+silna potrzebe bycia kochamnym przez rodzica...dla nich zrobi wszystko...wlacznie ze zmarnowaniem sobie zycia (nie zawsze jest tego swiadome). dziecko nie moze tez wybierac miedzy rodzicami (to brak wyboru, kazdy wybor w tej syt. jest dla niego zly).najlepiej pomoze Pani dziecku, kochajac je, uczac milosci do swiata, samodzielnosci i umiejetnosci obrony oraz pokazujac mu, ze moze istniec inny model zycia, w ktorym sie jest szczesliwym.jak bedzie Pani szczesliwa, to bez wzgledu na inne okolicznosci, dziecko pojdzie Pani droga....powodzenia, pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza