Alkoholizm u siostry 23-letniej

Witam. Moja siostra jestalkoholiczką.Ma 23, jej problem był widoczny już od chwili wejścia w dorosłe życie, wyjazd do innego miasta, studia... Jednak ostatnie trzy lata to istny horror. Alkoholzniszczył jejplany na przyszlosc, w tym momencie jest wrakiem czlowieka- brudna, śmierdząca, z opuchniętą twarzą. Nic nie daly grozby rodzicow o powrot do domu, kolejne przysięgi z jej strony o poprawe zycia konczyly się fiaskiem. Dostala nastepna zanse do konca lipca. Czy jest sens w ten sposob dzialac?

Jeśli poprzednie próby nie przyniosły rezultatu wskazuje to raczej na to, że to podtrzymuje mechanizmy uzależnienie siostry, a nie je eliminuje. Warto zgłosić się na grupę wsparcia rodzin osób uzależnionych, gdzie naucza się Państwo stawiać granice, oddawać odpowiedzialność pijącemu za jego picie , uczyć konsekwencji, asertywności itp, co jest konieczne nie tylko w leczeniu osób uzależnionych, ale także w wspieraniu rodziny, która często podtrzymuje alkoholizm pijących poprzez swoje bierne, uległe zachowanie.

Dzień dobry!

Siostra powinna trafić do Ośrodka Terapii Uzależnień i być pod specjalistyczną opieką i leczeniem. Zawsze jednak warunkiem do otrzymania takiej pomocy jest chęć i gotowość samego chorego, świadomość, że powinien się leczyć i motywacja, aby w tym leczeniu wytrwać. Zadaniem rodziny jest (często trudne) balansowanie między wsparciem, a "twardą miłością" - nie ułatwianiem alkoholikowi picia, nie pomaganiu mu w znoszeniu jego przykrych konsekwencji (co często robimy zupełnie nieświadomie, w dobrej wierze) itp. Również Państwo, jako rodzina, możecie zgłosić się do Ośrodka Terapii Uzależnień czy Centrum Interwencji Kryzysowej po informacje i wsparcie dla rodzin osób uzależnionych.

Pozdrawiam!