Co oznacza niemiarowość oddechowo-zatokowa?

Witam tydzień temu odebrałam wyniki holtera mam 23lat I nie pokoje się tym wynikiem 117592qrs'ów Średni rytm hr 95 Max hr 132 Min hr 44 Tahykardia 26 Bradycardia 10 Wysokie odejście pkt j w kanale 1, bez zmian st-t istotnych dla niedokrwienia. Po do 130ms Wnioski: niemiarowośc oddechowe zatokowo, tahykardia zatokowo w ciągu dnia i w nocy, bez napędowych nadkomorowych zaburzeń rytmu

Niemiarowość zatokowa oddechowa jest spowodowana rytmicznym hamowaniem aktywności nerwów błędnych (najdłuższe z nerwów czaszkowych; prowadzą włókna czuciowe, ruchowe i przywspółczulne) przy wydechu. Zniesienie aktywności nerwów błędnych daje możliwość ujawnienia efektów nerwów współczulnych (odpowiadających za mobilizację ustroju).
Niemiarowość zatokowa oddechowa to zjawisko, które często występuje u osób młodych i dzieci. Po 40 roku życia niemiarowość oddechowa występuje rzadko.
Niemiarowość nie ma zwykle znaczenia klinicznego.
Nie wymaga też diagnostyki ani leczenia.

Tachykardię zaś należy należałoby skonsultować z kardiologiem,

pozdrawiam,
lek. A.Witkowska