Czy cytologia bez użycia wziernika jest wiarygodna?

Lekarz ginekolog zrobił mi cytologię,bez użycia wziernika,pałeczką ze względu na fakt,iż jestem dziewicą. Na wyniku cytologii zaznaczone jest,że komórki kanału szyjki/strefy są obecne. Inny lekarz gin. powiedział mi,że nie jest możliwe wykonanie cytologii bez użycia wziernika i,że wynik ten jest niewiarygodny..Proszę o odniesienie się, czy mogę uznać wynik tego badania za wiarygodny?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, cytologię powinno się wykonywać u kobiet po fozpoczęciu współżycia, celem wykrycia zmian w komórkach wywołanych zakażeniem wirusem przenoszonym drogą płciową. Pytanie, czy U Pani badanie powinno być wykonywane. jeśli lekarz zdecydował się na badanie należy wykonywać je delikatnie i używać specjalnych wzierników dla dziewic.