Czy dziecko prawidłowo przechodzi mutację?

Dzień dobry, chciałem zadać pytanie odnośnie mojego syna. Ma 14 lat i dojrzewa. Ale chodzi o jego mutacje. Syn przechodzi mutacje już od ponad roku, ale pewna rzecz mnie niepokoi. Jego głos ciągle się zacina, a jak mi powiedział, zna kilka osób które zaczęły dojrzewać w tym samym wieku co on i mają już w miarę normalny głos. Dlatego chciałem zapytać - czy coś jest z jego głosem jest nie tak? Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim nie warto porównywać się z innymi. Każdy człowiek rozwija się i dojrzewa w swoim tempie. W związku z tym jedni chłopcy mogą szybciej przejść przez okres dojrzewania, a inni wolniej i nie ma w tym nic niepokojącego.

Proces mutacji głosu może trwać nawet dwa, trzy lata, choć zdarza się, że u niektórych trwa znacznie krócej – np. kilka miesięcy. Największe nasilenie przypada na 13-14 rok życia dziecka. Jest to sprawa bardzo indywidualna i najprawdopodobniej Pana syn rozwija się w swoim tempie.

Gdyby miał Pan co do tego wątpliwości, można na ten temat porozmawiać z foniatrą.

W naszym projekcie pojawiały się już pytania o mutację głosu. Może się Pan z nimi zapoznać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-i-chlopcow-pojawia-sie-mutacja,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-glosem-u-14-latka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszony-ton-glosu-i-chrypa-u-12-letniego-syna-a-mutacja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.