Czy leczenie tarczycy przebiega prawidłowo?

Witam, lekarz endokrynolog stwierdził niedoczynność tarczycy i Hashimoto, zalecił Euthyrox 50 1 x dziennie i kontrolę za 6 miesięcy. Lek biorę od 4 miesięcy. Na początku czułam się lepiej, ale teraz znów zaczęły bardzo wypadać mi włosy, rozdwajać i pękać paznokcie aż bolą mnie palce. Jestem ciągle senna i zmęczona - co utrudnia mi pracę, przytyłam też aż 6 kg, mimo że regularnie ćwiczę. Wizytę u endokrynologa mam w kwietniu, czy dawka leku powinna być większa i jaka? Lekarz rodzinny może mi ją przepisać? Czy przy niedoczynności i Hashimoto mogę pić ocet jabłkowy 1 x dziennie? Dziękuję.

Witam!

Pierwszą kwestią, którą należy ustalić to to, czy zażywała Pani leki hormonalne we właściwy sposób. Zaleca się przyjmowanie hormonów tarczycy rano na czczo - około 20-30 minut przed pierwszym posiłkiem, aby się lepiej wchłonęły.
Warto też poszerzyć wywiad o ewentualne inne schorzenia, czy zażywane leki. Przykładowo zażywając leki sterydowe (np. encorton, metypred) wpływa się także na poziom hormonów regulujących działanie tarczycy.

Po 6-8 tygodniach od włączenia leczenia można przeprowadzić kontrolę. Może Pani skontrolować parametry tarczycowe na własną rękę lub na zlecenie lekarza rodzinnego. Najlepszym parametrem stosowanym do monitorowania leczenia niedoczynności tarczycy jest TSH, który reguluje wydzielanie hormonów tarczycy.
W zależności od uzyskanego wyniku można zmodyfikować leczenie.

Należy jednak pamiętać, że kolejna kontrola po zmianie powinna mieć miejsce po co najmniej 6-8 tygodniach. Warto wspomnieć, że zbyt częste zmiany w terapii nie wpływają korzystnie na terapię.
Jeżeli chodzi o ocet jabłkowy - nie ma przeciwwskazań do równoległego stosowania.
Pozdrawiam serdecznie!