Czy mogę trenować siatkówkę w tej sytuacji?

Witam, 10 tygodni temu przeszedłem operacje w której zespolono mi złamany piszczel (złamanie bez przemieszczenia) za pomocą gwoździa śródszpikowego. Obecnie mogę już normalnie chodzić. Czy, a jeżeli tak to w jakim czasie, mogę wznowić treningi siatkówki? Czy mogę trenować z gwoździem w nodze, czy też mam czekać na jego wyjęcie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Leczenie złamań to długi proces do którego należy podchodzić z cierpliwością, szczególnie kiedy chce się aktywnie uprawiać sport. Najbardziej wskazane wydaje się, aby na Pana pytania odpowiedział lekarz prowadzący lub ortopeda sportowy.

Złamania piszczeli z reguły nie są urazami prostymi. Kość nastawiana chirurgicznie i zespalana gwoździem śródszpikowym zyskuje trwałą i elastyczną podporę, przy czym dopasowanie oddzielonych fragmentów jest dużo dokładniejsze niż przy tradycyjnym nastawieniu złamania przyspieszając proces zrostu. Umiejscowienie implantu wewnątrz kości minimalizuje ryzyko zaburzeń jej ukrwienia i sprzyja naturalnym ruchom uszkodzonych mięśni i sąsiadujących stawów.

W Pana przypadku, podobnie jak przy innych złamaniach czy skręceniach, konieczne może się okazać podjęcie rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. Obserwowanie tego, w jaki sposób noga się zachowuje przy stopniowym wprowadzaniu coraz bardziej wymagających ćwiczeń, pozwoli uniknąć powikłań. Dopiero wtedy można zacząć planować powrót do treningów.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://portal.abczdrowie.pl/piszczel-polozenie-budowa-urazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zlamanie-nogi-w-podudziu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.