Czy moje dziecko ma głęboki autyzm?

Witam. Dziś dowiedziałam się, że moja córka ( za miesiąc 3 lata ) ma autyzm. Chciałam zapytać jakie są rokowania dla takich małych dzieci ? Córka mówi dużo dzwiękonaśladowczych dzwięków, powie jak robią zwierzątka( prawie wszystkie zna). Teraz zaczyna powtarzać słowa, ale skraca je bardzo np.piłka - pi. Powie daj, tam, tu, idz. Lubi układać puzzle, książeczki. Ma kilka zaburzeń sensorycznych. Nie układa niczego w rządki, nie segreguje, nie boi się hałasu, nie zatyka rączkami uszu, nie ma wybiórczości pokarmowej, nie ma rutyny ( nie chodzimy jedną i tą samą drogą, nie mamy planu dnia, nie robimy nic po kolei), nie boi się tłumów. Czy to może być autyzm głęboki ?

Dobry wieczór!

Rokowania - to bardzo trudno określić, tym bardziej, że diagnoza dopiero jest wystawiona. Zawsze można polepszyć sytuację dziecka, dlatego należy korzystać z WWR-ów. Konkretnej terapii dla dzieci z autyzmem, może dobrym rozwiązaniem będzie komunikacja wspomagająca AAC.

Pozdrawiam

Paweł Majcherczyk

PM Logopedia