Czy moje objawy sugerują uzależnienie od alkoholu?

Dzień dobry, mam diagnozę "Picie szkodliwe", czyli teoretycznie nie jestem uzależniona od alkoholu. Nie pije od 4 tygodni, nie mam z tym problemu i mnie nie ciągnie, nawet, gdy inni w moim otoczeniu spożywają alkohol. Jednak po wypiciu piwa bezalkoholowego w towarzystwie, następnego dnia mam objawy też "suchego kaca". Czy to oznacza, że jednak jestem uzależniona? Jakie wnioski z tego wyciągnąć i co to powoduje?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na wstępie warto przyjrzeć się Pani diagnozie, którą jest picie szkodliwe. Zakładamy, że nikt nie sięga po alkohol po to, aby mieć problemy lub by stać się alkoholikiem. Przeciwnie, każdy, kto spożywa alkohol oczekuje poprawy nastroju, efektu rozweselenia, zrelaksowania się... Z punktu widzenia toksykologii każda ilość wypitego alkoholu jest ryzykowna i szkodliwa, zwłaszcza dla kobiet ciężarnych i matek karmiących. Jednak spożywanie go w małych ilościach nie pociąga za sobą widocznych szkód zdrowotnych i społecznych. Picie szkodliwe to taki rodzaj picia alkoholu, który powoduje szkody zdrowotne, fizyczne lub psychiczne, ale również społeczne, przy czym nie występuje uzależnienie od alkoholu. Jednakże picie szkodliwe z czasem może przejść w alkoholizm. Objawy tak zwanego suchego kaca, o którym Pani wspomniała mogą się pojawić, jeżeli osoba dotknięta szkodliwym piciem nie przepracowuje problemu lub robi coś wbrew własnej woli (picie piwa bezalkoholowego zamiast z alkoholem), inną przyczyną może być również stres związany z diagnozą o szkodliwym piciu oraz obawy dotyczące istnienia możliwości realnego uzależnienia się od alkoholu. W Pani sytuacji dobrym rozwiązaniem wydaje się udanie do specjalisty: psychologa lub psychiatry, który pomoże Pani zastanowić się nad opisaną sytuacją. Lekarz może zaproponować terapię, która pozwoli Pani uporać się z problemem, ewentualnymi lękami. Proszę o siebie dbać i śmiało patrzeć w przyszłość, jest Pani w dobrym punkcie wyjścia i są ogromne szanse,że zdoła Pani sobie pomóc.

Może pomocna w Pani przypadku okaże się lektura artykułów pod poniższymi linkami. Życzymy dużo wszystkiego dobrego!

https://portal.abczdrowie.pl/picie-szkodliwe

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.