Czy można zarazić się wirusem HIV podczas pobierania krwi?

Witam. na pobieraniu krwi ( profilaktyka HIV do pracy) kobieta podeszła i gołą dłonią po dezynfekcji miejsca zabiegowego dotykała je gołą dłonią , założyła rękawiczki, odpakowała igłę a następnie ja wbiła. czy mogła przenieść z tym palcem wirusa HIV / HCV i wprowadzić go wbijając igłę?? później przykłada się gazę / watę po pobraniu krwi / chyba tą samą którą na początku przemywa się miejsce zabiegowe. odkładają to byle gdzie na stolik a jak tam jest krew kogoś zakażonego. mozna tak zakazic?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, opisywane postępowanie nie jest postępowaniem prawidłowym podczas pobierania krwi, jednak ryzyko przeniesienia infekcji HIV/HCV w tej sytuacji jest bardzo mało prawdopodobne, wręcz niemożliwe.